Program of Madrid Fusión 2014, XII International Gastronomy Summit
-
27 January (Monday)
-
28 January (Tuesday)
-
29 January (Wednesday)
EATING IN THE CITY, INSPIRATION IS IN THE STREETS
MADRIDFUSIÓN CONGRESS – AUDITORIUM A
10:00 – 10:30
AUDITORIUM- URBAN CREATIVITY, rural Tradition
Mehmet Gürs (Mikla – Turkey)
10:30 – 11:00
AUDITORIUM- URBAN CREATIVITY, Geometry and complexity
Gert de Mangeleer (Hertog Jan – Belgium)
Sponsored by: FLANDES (BÉLGICA)
11:00 – 11:40
AUDITORIUM- WHEN THE CITY LOOKS TO THE COUNTRY
Gardens in the metropolis
Pascal Barbot (L´Astrance – France) Asafumi Yamashita (Le Kolo – France)
11:40 – 12:10
AUDITORIUM- WHEN THE CITY LOOKS TO THE COUNTRY
Gardens in the metropolis
Eneko Atxa (Azurmendi – Spain)
Sponsored by: CAFÉS BAQUÉ
12:10 – 12:30
AUDITORIUM- “El Celler de Can Roca” Training ground for young talent
Sponsored by: CONSEJO REGULADOR DE LA DENOMINACIÓN
DE ORIGEN RIBERA DEL DUERO
12:30 – 12:50
AUDITORIUM- URBAN CREATIVITY, External inspiration, internal motivation
Joan Roca (El Celler de Can Roca – Spain)
Sponsored by: BASQUE CULINARY CENTER
12:50 -13:20
AUDITORIUM- ORGANIC CUISINE
Duangporn Songvisava (Bo.lan – Tailandia)
Sponsored by: THAI AIRWAYS
13:20 – 13:50
AUDITORIUM- THE APOGEE OF BARS, Businesses In Haute cuisine
José Andres (MiniBar – USA)
Sponsored by: IFEMA
13:50 – 14:00
AUDITORIUM-AWARD TO THE BEST EUROPEAN CHEF OF THE YEAR
Sponsored by: DEKTON by Cosentino
14:00 – 14:30
AUDITORIUM- THE APOGEE OF BARS, Businesses, on Street
David Muñoz (StreetXo – Spain)
Sponsored by: DIRECCIÓN GENERAL DE MEDIO AMBIENTE DE LA COMUNIDAD DE MADRID
TASTE SPAIN CONGRESS-AUDITORIUM A
16:00 – 16:30
AUDITORIUM- POULTRY AND GAME, hunting culture
Miguel Ángel de la Cruz (La Botica – Spain)
Sponsored por: DIPUTACIÓN DE VALLADOLID
16:30 – 17:00
AUDITORIUM- CODFISH the fish of the thousand faces
Pedro Subijana (Akelarre -Spain)
17:00 – 17:15
AUDITORIUM- LEARNING TO MAKE A CHEESE
Jesús Pombo (Poncelet – España)
17:15 – 17:30
AUDITORIUM- ICEX HOMAGE -“YOUNG CHEFS OF THE WORLD”
17:30 – 18:00
AUDITORIUM- CUISINE AND EVOLUTION…
Juan Mari Arzak (Arzak -Spain) Pedro Subijana (Akelarre – Spain)
Sponsored by: C.R. DE LA D.O. JEREZ,
MANZANILLA DE SANLÚCAR Y VINAGRE DE JEREZ
18:00 – 18:30
AUDITORIUM- GALICIAN GASTRONOMIC TRADITION
Modern simplicity, Pepe Solla (Casa Solla – Spain)
18:30 – 19:00
AUDITORIUM- OFFAL, less can be more
Francis Paniego (Echaurren – Spain)
19:00 – 19:30
AUDITORIUM-RICE IN PAELLA Versatility and imagination
Susi Diaz (La Finca – Spain)
Sponsored by: ELCHE
BRILLIANT WORKSHOPS
16:00 – 17:30
ROOM 1- THE WORLD OF MYCOLOGY: Mushrooms and truffles
Nandu Jubany (Can Jubany – Spain)
18:00 – 19:30
ROOM 1- CHOCOLATE
Paco Torreblanca (Torreblanca Bombonerías – Spain)
16:00 – 17:30
ROOM 2- VACUUM COOKING, An essential resource
Joan Roca (El Celler de Can Roca-Spain)
18:00 – 19:30
ROOM 2- RICES, VARIETIES, TECHNIQUES AND SECRETS
Quique Dacosta (QuiqueDacosta – Spain)
16:00 – 17:30
ROOM 3- RESTAURANT DESSERTS, THE SWEET FINISH
Oriol Balaguer (Oriol Balaguer – Spain)
18:00 – 19:30
ROOM 3- MODERN COOKING TECHNIQUES
Dani Garcia (DaniGarcía- Spain )
MULTIPURPOSE HALL
12:30 – 13:30
MULTIPURPOSE HALL- IV CREATIVE CHEESE TAPAS COMPETITION
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA
13:30 – 14:15
MULTIPURPOSE HALL- MURCIA IN A BITE
Pablo Martínez (Eszencia) Sergio Martínez (Kekitaperia) y Estrella Carrillo (Santa Ana)
Sponsored by: INSTITUTO DE TURISMO DE LA REGIÓN DE MURCIA
14:15 -14:45
MULTIPURPOSE HALL – VETETABLE INVASION
Rodrigo de la Calle (Hotel Villa Magna, Spain) Sergio Bastard (La Casona del Judío- Spain) Fernando del Cerro (Casa José -Spain)
Sponsored by: SAKATA
14:45 -15:45
MULTIPURPOSE HALL – I Edition- GOURMET SANDWICH COMPETITION BY FRIPAN
Sponsored by: FRIPAN
16:00 – 17:00
MULTIPURPOSE HALL – CONCURSO INTERNACIONAL DE TAPAS RIOJA PARA PERIODISTAS Y CRÍTICOS GASTRONÓMICOS
Sponsored by: C.R.D.O. Ca. Rioja
17:00 – 17:30
MULTIPURPOSE HALL-YOUNG CUISINE, New urban restaurants Removable. José Ramirez (Chez José – EEUU)
17:30 – 18:0
MULTIPURPOSE HALL-FLAVOURS OF NORWAY
Ramon Freixa (Ramón Freixa -Spain) Paco Roncero (La Terraza del Casino -España)
Sponsored by: PRODUCTOS DEL MAR DE NORUEGA
18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL- GREEN CALENDAR
Rodrigo de la Calle (Hotel Villa Magna -Spain)
Sponsored by: MAKRO
18:30 – 19:00
MULTIPURPOSE HALL- “INGENUITY IN USING RAW MATERIALS”
Ricard Camarena (Ricard Camarena – Spain)
Sponsored by: MINISTERIO DE AGRICULTURA, ALIMENTACIÓN Y MEDIO AMBIENTE
19:00 – 19:45
AUDITORIUM- COCINA SOLIDARIA
Patrocinio por: COCA-COLA
EATING IN THE CITY, INSPIRATION IS IN THE STREETS
MADRIDFUSION CONGRESS-AUDITORIUM A
09:30 – 10:00
AUDITORIUM- THE SEA IN THE CITY, deep-sea fish/Tibits of light
Angel León (Aponiente – Spain)
10:00 – 10:20
AUDITORIUM- CATERING, THE WORLD CHAMPIONS
Jean Luc Figueras, Alain Guiard y Óscar Escanciano
(Babette Catering – Spain)
Sponsored by: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA
10:20 – 10:40
AUDITORIUM- REVELATION CHEF
Sponsored by: PRODEMAR
10:40 – 11:00
AUDITORIUM- URBAN CREATIVITY, Salt + Pepper = Sugar
Elena Arzak (Arzak – Spain)
Sponsored by: LEXUS
11:00 – 11:20
AUDITORIUM- WHITE&BLACK TRUFFLE AUCTION
Sponsored by: Diputación Provincial de Soria
11:20 – 11:40
AUDITORIUM- URBAN INSPIRATION
Quique Dacosta (QuiqueDacosta – Spain)
Patrocinado por: TURISME DÉNIA
11:40 – 12:10
AUDITORIUM- “THE TOP 100+1 IN SPANISH GASTRONOMY”
Patrocinado por: SOLÁN DE CABRAS
12:10 – 12:30
AUDITORIUM-BACK TURNED TO THE CITY, The country
Kobe Desramaults (In De Wulf – Belgium)
Sponsored by: FLANDES (BÉLGICA)
12:30 – 12:50
AUDITORIUM- Award for “Design and Technical Innovation”
Patrocinado por: IFEMA
12:50 – 13:20
AUDITORIUM- TALKING WIHT….
Michel Bras (Bras – France)
13:20 – 14:00
AUDITORIUM- DIGITAL CITIES, Links 2.0
Andoni Luis Aduriz (Mugaritz – Spain) Luis Castellanos (Expert in creative porcesses) Adrian David Cheok (Director the Mixed reality lab)
TASTE SPAIN CONGRESS-AUDITORIUM A
16:00 – 16:30
AUDITORIUM – CHILINDRÓN STEW
Carmelo Bosque (La Granada- Spain)
16:30 – 17:00
AUDITORIUM- MARITIME STEWS, the square root of fish
Joan Roca (El Celler de Can Roca – Spain)
Sponsored by: C.R.D.O. Ca. Rioja
17:00 – 17:30
AUDITORIUM- BUSINESSES ABROAD: OPPORTUNITY AND PROFITABILITY
Sergi Arola (Vi Cool, Hong Kong/ Hotel W Opera, París/ Asesoría Bombay, Portugal, Santiago de Chile, Sao Paulo, Suiza) Martín Berasategui (Restaurant Martín (Shanghai) Passion by MB y Tempo (México) Passion by MB (Republica Dominicana) Dani García (Manzanilla, EEUU) Marcos Moran (Hispania, Londres)
17:30 – 18:00
AUDITORIUM- TRADITIONAL ROASTS, the perfection of simplicity
Mario Sandoval (Coque – Spain)
Sponsored by: GRUPO NORTEÑOS
18:00 – 18:30
AUDITORIUM- VEGETABLES main dish
Koldo Rodero (Rodero – Spain)
18:30 -19:00
AUDITORIUM- SAUCES: THE ESSENCE. FROM TRADITION TO AVANT-GARDE
Josean Alija (Nerua – Spain)
19:00 – 19:20
AUDITORIUM- #EnPapHelado
Firo Vázquez (El Olivar – Spain)
Sponsored by: ASOCIACIÓN QVEXTRA
BRILLIANT WORKSHOPS
18:00 – 19:30
ROOM 1- THE DISHES OF IV AND V GAMA, SPEED AND PROFITABILITY
Iñigo Lavado (Iñigo Lavado – Spain)
16:00 – 17:30
ROOM 2- CREATIVE TAPAS, THE FAD WITH NO END
Jordi Cruz (ABaC – Spain)
18:00 – 19:30
ROOM 2- COOKING WITH TINNED FOODS
Sacha Hormaechea (Sacha – Spain)
Sponsored by: ANFACO-CECOPESCA
CONSERVAS DE PESCADOS Y MARISCOS
16:00 – 17:30
ROOM 3- THE BEST SAUCES, TRADITIONAL AND MODERN WITH AOVE
Paco Roncero (La Terraza del Casino -Spain)
Sponsored by: ACEITES DE OLIVA DE ESPAÑA
18:00 – 19:30
ROOM 3- COASTAL VEGETABLES
Andoni Luis Aduriz (Mugaritz -Spain) y Antonio Muiños (Porto Muiños – Spain)
MULTIPURPOSE HALL
12:15 – 12:45
MULTIPURPOSE HALL- PIZZA WORLD CHAMPIONS 2012
Jesús Marquina y Gustavo Adolfo Marquina (Marquinetti – Spain)
Sponsored by: NEGRINI
13:00 – 14:15
MULTIPURPOSE HALL-VIII CREATIVE COOKING WITH ITALIAN PRODUCTS COMPETITION
Sponsored by: NEGRINI
14:30 – 15:00
MULTIPURPOSE HALL- THE SOUL OF THE MUSHROOMS
Oscar García (Baluarte – Spain)
Patrocinada por: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE SORIA
15:15 – 16:15
MULTIPURPOSE HALL-X GOURMET TAPAS COMPETITION
Sponsored by: CERVEZAS MAHOU – SAN MIGUEL
17:00 -18:00
MULTIPURPOSE HALL- MAKRO CLASROOM
Sponsored by: MAKRO
18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL-BITES OF CHEESE
Ivan Cerdeño (La Casa del Carmen – Spain) Francis Paniego (Echaurren – Spain) Ricardo Velez (Moulin chocolat -Spain)
Patrocinado por: LACTALIS FOODSERVICE IBERIA
18:30 – 19:00
MULTIPURPOSE HALL- *Discover the Wagyu tradition. The crown jewel of Japanese cuisine. *
Xavi Gutierrez and Igor Zalacain (Arzak – Spain) Hattori Yukio (Hattori school) Setsuko Yuuki (Food cordinator-Hattori school)
Patrocinado por: GOBIERNO DE JAPÓN
19:00 – 19:30
MULTIPURPOSE HALL- MALBEC PAIRING OPTIONS AND ARGENTINA MEET
Lucas Bustos (Argentina)
Sponsored by: INSTITUTO NACIONAL DE PROMOCIÓN TURÍSTICA DE ARGENTINA (INPROTUR)
EATING IN THE CITY, INSPIRATION IS IN THE STREETS
MADRIDFUSIÓN CONGRESS-AUDITORIUM A
09:30 – 10:00
AUDITORIUM- HAUTE CUISINE ON THE ANDEAN AXIS, METROPOLIS
Lima/Peru Sacred Valley: Virgilio Martinez (Central – Peru)
Sponsored by: PERÚ
10:00 – 10:30
AUDITORIUM- HAUTE CUISINE ON THE ANDEAN AXIS, METROPOLIS
Santiago de Chile: Rodolfo Guzmán (Boragó – Chile)
10:30 – 11:00
AUDITORIUM- HAUTE CUISINE ON THE ANDEAN AXIS, METROPOLIS
La Paz / Bolivia, Endemic vegetation
Kamilla Seidler Y Michelangelo Cestari (Gustu – Bolivia)
11:00 – 11:20
AUDITORIUM-URBAN CREATIVITY, Science: The multiplication of the egg
Mario Sandoval (Coque – Spain) Marta Miguel (Instituto de Investigación en Ciencias de Alimentación (CIAL, CSIC-UAM)
Sponsored by:CALIDAD PASCUAL SAU
11:20 – 11:50
AUDITORIUM- THE SEA IN THE CITY,Sustainable fishing -personal Fisher
Filip Claeys (DeJonkman – Belgium)
Sponsored by: PRODEMAR / FLANDES (BÉLGICA)
11:50 – 12:00
AUDITORIUM- FAMILY PHOTO -GUEST CUISINE: Flandes
12:00 – 12:30
AUDITORIUM- BACK TURNED TO THE CITY, The Sea, the black and white chef
Pino Cuttaia (La Madia – Italy)
12:30 – 13:00
AUDITORIUM- THE SEA IN THE CITY, Signature fish
Gastón Acurio y Diego Muñoz (Astrid&Gaston – Perú)
Sponsored by: PERÚ
13:00 – 13:30
AUDITORIUM- YOUNG CUISINE, New Urban Restaurants, Alternative
Bertrand Grébaut (Septime – France)
13:30 – 13:40
AUDITORIO- II ICEX Award – Exportando España
José Andrés (MiniBar-EEUU)
13:40 – 14:40
AUDITORIUM- 50 QUESTIONS THAT WILL CHANGE THE WAY OF UNDERSTANDING CUISINE: DECODING THE CULINARY GENOME
Eduard Xatruch y Oriol Castro (elBullifoundation, Spain)
Sponsored by: C.R.D.O. Ca. RIOJA
TASTE SPAIN CONGRESS-AUDITORIUM A
16:00 – 16:30
AUDITORIUM- PULSES, the stews we know and love
Marcos Morán (Casa Gerardo – Spain)
16:30 – 17:00
AUDITORIUM- TAPAS AND PINCHOS, A way of life
Jesús Sanchez (Cenador de Amos – Spain)
17:00 – 17:30
AUDITORIUM- IBERIAN PORK CUISINE, The Spanish treasure
Manuel de la Osa (Las Rejas – Spain)
17:30 – 18:00
AUDITORIUM- TRADITIONAL CONFECTIONERY, A Sweet temptation
Paco Torreblanca (Torreblanca Bombonerías – Spain)
Sponsored by: VALRHONA
18:00 – 18:30
AUDITORIUM- THE HOT TUNA CUISINE
Angel León (Aponiente – Spain)
Sponsored by: SERPESKA
18:30 – 19:00
AUDITORIUM- CUISINE AND EVOLUTION IN SIX HANDS
Iñaki Camba (Arce – Spain) Salvador Gallego (El Cenador de Salvador – Spain) Pedro Larumbe (Grupo Larumbe – Spain)
BRILLIANT WORKSHOPS
16:00 – 17:30
ROOM 1- GAME, A RETURN TO AUTHENTIC FLAVOURS
Pepe Rodriguez Rey (El Bohio – Spain)
18:00 – 19:30
ROOM 1- LOW- TEMPERATURE FISH, milimetric cooking times
Pepe Solla (Casa Solla – Spain)
16:00 – 17:30
ROOM 2- CEVICHE AND TRADITIONAL DISHES OF PERU, MODERN POPULARITY
Gastón Acurio y Diego Muñoz (Astrid&Gastón – Peru)
18:00 – 19:30
ROOM 2- BROTHS, STOCKS AND BASES, THE FOUNDATION OF TRADITIONAL AND MODERN COOKING
Ricard Camarena (Ricard Camarena – Spain)
16:00 – 17.30
ROOM 3- AKELARRE, COOKING CLASS, STEPS OF CREATIVITY
Pedro Subijana (Akelarre-Spain)
18:00 – 19:30
ROOM 3- THE WORLD OF VEGETABLES, The future of green cuisine
Paco Morales (Asesor Torralbenc & Al Trapo, Spain)
Sponsored by: HUERTA DE CARABAÑA
MULTIPURPOSE HALL
12:30 – 13:00
MULTIPURPOSE HALL- TAPAS DE CALLE
Pepe Solla (Casa Solla – España) y Rodrigo de la Calle (Hotel Villa Magna)
Sponsored by: CONSERVAS CUCA
13:00 – 13:30
MULTIPURPOSE HALL-COFFE AS A PRODUCT OF HAUTE CUISINE
Mario Sandoval (Coque-España) Nacho Manzano (Casa Marcial – España)
Sponsored by: CAFÉS TOSCAF
13:30 -14:00
MULTIPURPOSE HALL-BLACK TRUFFLE USER MANUAL
José Acirón y Leandro Casas (La Bastilla – Zaragoza) y Domingo Blanco (Profesor- Universidad de Zaragoza)
Patrocinado por: TURISMO DE ARAGÓN
14:15 – 15:15
MULTIPURPOSE HALL-“XI International award for cooking with extra virgin olive oil” Jaen, Paraiso interior.
Sponsored by: DIPUTACIÓN DE JAÉN
15:15 – 15:30
MULTIPURPOSE HALL-FOODLY.ES
Sponsored by: FOODLY.ES
15:30 -16:00
MULTIPURPOSE HALL-COOKING WITH FLATFISH
Iago Castrillón, (Acio, Spain) Dani García (Dani García-Spain)
Sponsored by: PRODEMAR
16:00 – 16:30
MULTIPURPOSE HALL-*Sake, the best drop of “umami” in Japanese rice and the ideal match for wagyu. *
Ferran Centelles (Sumiller en elBulli, 2000-2011)
Sponsored by: GOBIERNO DE JAPÓN
16:30 – 17:00
MULTIPURPOSE HALL- “Managing waste in the kitchen”
Paco Roncero (La Terraza del Casino -Spain)
Sponsored by: MINISTERIO DE AGRICULTURA, ALIMENTACIÓN Y MEDIO AMBIENTE
17:00 – 17:30
MULTIPURPOSE HALL-COOKING ON THE GRILL
Pablo Montero (Abadia Retuerta- Spain) y Rubén Valbuena (Granja Cantagrullas- Spain)
Sponsored by: DIPUTACIÓN PROVINCIAL DE VALLADOLID
17:30 – 18:00
MULTIPURPOSE HALL- BLACK FOOD
Daniel Ovadia (Paxia, México)
18:00 – 18:30
MULTIPURPOSE HALL- “MEXICO 2014” CLOSING EVENT
Patrocinado por: Turismo de México